Haber Girişi : 01 Mart 2016 16:45

Aziziye için kimlik kazandırma çabasındayız

Orhan'ın özellikle kentsel dönüşüm vurgusu ile yapılacak revizyonlardaki kararlılığını bulacağınız söyleşimizi beğenerek okuyacağınızı düşünüyoruz...

2014 Yerel seçimlerinde aday adayı olduğunda tanımıştım kendisini.

İri yarı cüssesine rağmen son derece naif ve kibar biri olduğu kadar görevinin adamı olduğunu da ilk fırsatta hissettiriyordu.

Aday adayı olmasına rağmen seri bir şekilde ilçenin sorunları ve çözümlerini anlatışında dersini çok iyi çalışmış aday adayından çok tam bir başkan edasındaydı.

Tamda o zaman gazetemiz imtiyaz sahibi Metin Barlak'a aday gösterilmesi ve seçilmesi halinde Aziziye'nin emin ellerde alacağı konusunda görüşlerimi söylemiş ve fikir birliği etmiştik...

Ve beklenen oldu...

Aziziye'den Başkan adayı olarak gösterilen Muhammed Cevdet Orhan'ın başkanlığa seçilmesinin ardından rutinin dışında gözle görülür hizmetleri ile göz doldurduğunu müşahede ettik.

Zaman zaman yaptığı basın açıklamaları ve toplantılarında da makamının hakkını veren görüntüsü ile yeni projelerinin tanıtımını yapan Başkan Orhan'a görevinin hakkını verdiği için özellikle Dadaşkent beldesi sakini olarak teşekkürü borç biliyorum...

Her hafta sizlerin beğenisi ile devam ettirdiğimiz 'Portreler' başlıklı yazı dizisinde bu hafta Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan'ı sütunlarımıza konuk aldık. Orhan'ın özellikle kentsel dönüşüm vurgusu ile yapılacak revizyonlardaki kararlılığını bulacağınız söyleşimizi beğenerek okuyacağınızı düşünüyoruz...

Aziziye ilçemize kimlik kazandırma çabasındayız

Sayın Orhan, az nüfus geniş alan ve dolayısıyla az geliri olan bir belediye olarak hizmetlerinizde zorluk çekiyor musunuz?

Erzurum'da en fazla alana sahip olmak en düşük nüfusa sahip olmak gelirin az olması hizmetlerin yerine getirilmemesi için bir bahane değil. Bizim sloganımız buydu çalışma anlayışımızda bu olmuştu. Meclis kararlarımız internet sayfalarımız yayınlıyoruz da bakanlıklardan ve ajanslardan belediyemize aktadıran kaynaklarn kararlarını göreceksiniz. Şunu vurguluyorum burada. Bizim için diğer kanallarının bakanlıkların ajansların kurum ve kuruluşları tamamen efektif bir şekilde kullanarak buraya kaynak aktarımını sağlamak. Master planda bazı şeyleri hedefledik. Kentsel dönüşüm yeşil bir aziziye gibi belkide Erzurum'da gerçekleştirilmemiş birçok şeyi planladık. Bu plandada 5 yıllık plan içerisinde belişlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmak için amaçlarımızı ortaya koyduk. Bunu ciddiye alarak ilçeninde ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışıyoruz. İlçeyi üç bölümde düşünmek zorundayız. Ilıca Dadaşkent ve 69 köy mahallemiz var. Bunların ihtiyaçlarını ayrı ayrı düşünmemiz gerekiyordu. Alt yapı ulaşım ve asfalt hizmetlerini Büyükşehir ile koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Yeşil alan sosyal donatı alanları kurum kuruluş gibi hizmetlerinide sürdürüyoruz. Aziziye güzel bir kimlik kazandırmak için çaba gösteriyoruz. Planlamadığımız önümüze sonradan gelen şeyler oldu. Yüzde 90 bulan dahillinde Aziziye ile ilgili tespit ettiğimiz yapılması gereken şeyleri de  yapıyoruz. Gelecek vizyonda ilçemizin ihtiyaç duyduğu kentsel dönüşüm gibi projeleri planımızda yer verdik.

Verdiğiniz hizmetlerden vatandaş memnun mu?

Yapılan anketlerimizde belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerden memnuniyeti sorduk. Rakam veremiyoruz. 2500 kişi ile anket yapıldı. Genel olarak belediyecilik hizmetlerinden oldukça memnunlar. 200 evlerdeki vatandaşlar kentsel dönüşüm Ilıca halkı yeni çarşının hayata geçirilmesini istiyorlar kar temizlik çalışymaları ile ilgili eksik kalınan noktaları gördük onlara müdahale ettik. Vatandaşların genel talebi sosyal donatıların artması yönünde özellikle Dadaşkent'te. Ilıcadada kentsel dönüşüm biliyorsunuz oranın kaderi haline geldi. Kensel dönüşümün yaygınlaştırılmasını istiyorlar. Nüfusumuz 2 bin arttı. Nedenlerini genel değerlendirmek lazım. Şehiryer ve medeniyetler batıya doğru genişler. Aziziye batıda olduğu için ve kentsel dönüşüm ile birlikte konut artışı diyebiliriz. Özellikle Dadaşkent diğer semtlerine göre alternatif sunan bir semt. Villa tarzınrda müstakil evlerin bulurnduğu siteler. Uydu kent görünümünde. İnsanlar doğa ile haşır neşir olmaz istiyor. Bu alternatifler yalnızca Dadaşkent'te var. Nüfus artışının büyük bölümü Dadaşkent'te köylerimizde nüfus azalması var. Dadaşkent'te yurt yapımları sürüyor bunda etkisi vardır. Özellikle ekonomiye kazancınıda görüyoruz. Geçen yılda Aziziye'nin nüfusu artmıştı bu yılda artıyor. Arzu ettiğimiz Erzurum'un nüfusunun düşmemesi bir an önce bunun önüne geçilmesini istiyoruz.

Büyükşehir ile aranız nasıl? Koordineli çalışıyor musunuz?

Değişiklikten sonra ilçe belediyelerinin maahallelerde altyapı sorunları ile ilgili hiç bir yetkisi bulunmamakta bir önceki yasadan farklı olarak mücavir alan kavramı kalktığı için büyükşehir ve eski genel müdürlüğünde müdahaleler. Bizim mücadahele şansımız yok. Büyükşehir yasası ile ilgili olarak valiliklerde yetkilerin artırılması bekleniyor. Biz yeni değişiklikler olmasada Büyükşehir ile koordineli olarak çalıştığımız için sorun yaşamıyoruz. Kışın kar temizleme yazları ile yol yapımları ile ilgili bizim iş makenimizle büyükşehirin sorumlu olduğu yerlerede bakıyoruz. Alt yapı sorunlarıda bukoordinasyon sayesinde çözülebiliyor. İçme suyu vekanalizasyonproblemleride busayede çözülüyor. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon sorunu olan köyümüz yok. Gerçekten fiziki olarak baktığımızda Aziziye 1702 milometrekare 120 kilometre ötekede köylerimiz mahallelerimiz var. Bütün köylerimize köy konağı yapmaprojemiz var 21 tanesine yaptık. 69 köyümüz var biliyorsunuz.

Aziziye'de kentsel dönüşümde son durum nasıl?

Azizeye belediyesi kentsel dönüşüm ile çalışmaları değerlendirildiğinde 2004 yılından beri tokinin ilk uygulamaları llıca'dıadır. Bubir kere kurumsal hafıza oluşturmuş Ilıca'da. Toki ile uygulamalarını hep güçlü tutmuşuz. Ilıca'da eski mahalle ikince etaptan bahsediyorum. Ama ön protokülünü imzaladığımız Bahçelievler de şu an ana protokol imzalama safhasındayız. Yeşil mahalledeki kamulaştırmada talep toplama safhasındayız. Gez köyde kamulaştırma tamamlanmış nitelikli konut yapılması planlanıyor. Kentsel dönüşüm son safhasında. En önemli konumuz kentsel dönüşüm. Ilıca'nın bir cazibemerkezi haline gelmesi turizm tesisleri artımalıyatırımcıyı çekmemiz yeni yatırımlar getirmemiz için turizm beldesi haline getirmemiz gerekiyor. Ilıca'nın nüfusunun azalmaması lazım. Ilıca'da yaşayanlar Dadaşkent ve şehrin diğer noktalarına gidiyorlar. Ilıca sadece toki konutlarının yapıldığı bir bölge mütüşebbbislerinde konut üretmesi için imar çalışması yapıyoruz. Eski mahalle ikinci etabın sona ermesi lazım. Bu yazın tamamlanıyor. Bu süreç iki yıliçerisinde 400 konut dahaüreticelek. Yeşil mahalle, Adalar, Ferah mahallesi, İstasyon mahallesi bunların tamamı en az her birine 2'şer yıl ilave ettiğimzde 6-7 yılda Ilıca'nın çehresi değişecek. Aciliyet arz eden dönüşüm bu sezon tamamlanıyor.

DAP ve KUDAKA ile ortak çalışmalarınız var mı?

Mesire alanları ile ilgili kalkınma ajansları ve DAP idaresi başkanlığındabirçok projede destek alıyoruz otellerimizin yanındaki aile kabinlerini KUDAKA'dan destek alarak yapıyoruz. Renovasyon yapıyoruz böylelikle otelimiz 5 yıldızlıseviyeye gelecek. 100 yatak kapisetisine sahipbir otelimiz. DAP'dan aldığımız destekle 25 dönümlük sürekli olarak kullanılan bir mesire alanımız var orayı çeşitli peyzaj çamlışmaların yer aldığı yeşil alanlar ve kış bahçeside olarak kullanaacı piknik yapacakları bir alan oluşturuyoruz. İhalesi tamamlandı. DAP'tan parası geldi. Bir sezonda bitireceğiz hemen kullanıma açacağız. Bu tür DAP gibi KUDAKA gibi bakanlıkların fonlarının bulunduğu ajanslarla ciddi proje başvurularımız var. Tüm projelerede destek aldık.

Bu sene kar yağışı sizi etkiledi mi?

Kar yağış miktarına baktığımızda son beş yılın enfazla büyüklüğünde kar yağdı dört katı kadar. Çok ciddi bir külfekt belediyemiz için. Dışarıdan makine ekipman kiralamak durumunda kaldık. Köylerimizde dahil açılmayan yolumuz yok. Uzak köyleri büyükşehir ile koordineliyapıyoruz. Cadde sokaklar ana yollar tamamıyla temizlendi. Yapmışolduğumuz harcamaları çıkardık. Buişin ayırdığımız bütçeyiaştı. Çevre şehircilik bakanlığımızdan yardım talep edeceğiz inşallah olumlu karşılanacak. Beyaz altın nimet ama belediyeler için küflet. Tabiî ki tatlı bir külfet diyebiliriz çünkü biz karın yağmasını istiyoruz turizmimin gelişmesi için.

Termal turizmde durum nasıl?

İlk anketlerimizde hamam isteği çok ciddi anlamda karşımıza çıkmıştı. Hamamı hizmete açtık. Belediyemiz tarafından desteklerle çok güzelbir kompleks hizmete girdi. Resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız.  İki halı saha yüzme suyu, hamam sauna fin hamamı Erzurum'un en büyük fitnes merkezi gibi donatılar mevcut. Bunu burdan ilk kez söylüyorum. Buranın çevre düzenlemesini kısa sürede bitireceğiz kapalıçocuk oyun alanı yapmayı planlıyoruz yaz kış çocuklarımızın kullanmasını sağlayacağız. Aileler geliponların izleme alanlarından çay kahvelerini içip şu an açık parklarda buluna oyun guruplarınıda koyacağız. Bunun haricinde yine yaz ayında imar planlarımızda park bahçe olarak belirlenen yerlere yeni park ve bahçeleri koyacağız. Buyazda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Termal tesislerle ilgili otelimizin renovasyon çalışması bittikten sonra termal akuapark kunosunda çalışmamız devam ediyor. Seneye bitirmişolacağız kaynak arayımışdayız. Dadaşkent ve Ilıca'yı ele aldığımızda niteliklerine göre projelerimiz artıyor. Hamam projesi Dadaşkent halkı istemişti. Geçen şehir merkezide rastladık ordaki vatandaşlar Dadaşkent'e hamama gidelim diyorlar. Gerçekten lüks bir hamam hem klasik çizgileri yansıtıyor hemde çağdaş. Orda dügün salonuda var Erzurum'daki sayılı düğün salonlarından biri. Yan tarafına apartlar yapılıyor öğrencilere verilecek. Çok rağbet var Erzurum'u kazanıp gelen bir öğrenci paramla lüks yaşamak istiyorum diyorlar ama yok. Bu tür alanlar öğrencilerede hitap edecek. Bu örnekler artıralibilir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Geçen yazda Dadaşkent'te imar çalışmaları devam ettiği için yol kaldırım asfalt sati kaplama çalışmalarımızdevam etti. Bu yazda aynı çalışmaları devam ettireceğiz. Asfaltsız yer kalmasın diyedüşünüyoruz. Son sürat devam ediyoruz. Gençlik merkezi projemiz ihaleyeçıkacak oda yapıldığı zaman gençlik merkezini kazandırmıya olacağız. Çok fazla aksaklığauğramadan yolumuza devam ediyoruz. 3 yıl süremiz var bu sürede projelerimize bitireceğiz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.