BAŞARILI ve MUTLU İŞ ADAMI/KADINI NEDEN OLUNMUYOR?

Günümüzün en çok sorulan sorusu değil mi?

Herkes mutlu, başarılı bir İş adamı veya İş Kadını olmak istiyor.

 Hatta bunun için sayısızca araştırmalar yapılıp kitaplar yazılıyor, deneyimler paylaşılıyor. Buna rağmen başarısızlıklarla sonuçlanıyor ya da kârı maksimize etmeyi bir kenara bırakıp sürümden kazanma yolu tercih edilerek şirket durağanlaşmaya girip sürekliliğini kaybediyor. 

Peki NEDEN?

Dr. Cem DİKMEN' in belirttiği gibi İşletme belli bir amaca hizmet eden ihtiyaçları karşılayan devletlerin ve bireylerin refahlarını üst seviyelere çıkaran ekonomik bir birim değil mi?

Yoksa Prf. Dr. Eyüp AKTEPE'nin belirttiği gibi İşletme Kurmayı Düşünen, Kar Kazanma İsteği Olan, Miras Kalan, Bağımsız İş Kurma Hatta Onu Bağımsız Yönetme İsteği Olan, Topluma Fayda Sağlama İsteği Olan, Başka Fırsatı Olmayan, Projesi Olup Onu İşleme Koymak İsteyen İş Adamları / İş Kadınları pazara farkındalıkları oluşmadan Pazar araştırması yapmadan mı giriyorlar? 

Eğer farkındalıkları oluşmadan Pazar araştırması yapmadan giriyorlar ise tabii ki başarılı mutlu iş adamı iş kadını olamayacaklardır.

Bu Noktada Neden Pazar araştırması Bu kadar önemli?

Çünkü günümüz Pazar koşulları sezgilerle değil verilerle yönetiliyor.

Bildiğiniz üzere İlk dönemlerde Üretim esastı rekabet azdı. Arz edenlerin ifadesi ile 'Ne Üretirsem Onu Satarım' devri mevcuttu. Bu devrin ardından Sanayii Devri başladı. Hedef / Potansiyel Kitlenin ihtiyacına göre arz etme devrine yani 'Talep Edileni Üretmeliyim' devrine geçildi. İnternetin hayatımıza girmesi ile yerel rekabet ortamından Global rekabet ortamına giriş süreci gerçekleşmesi ile sadece ihtiyaca yönelik değil Değerlere, Teknolojiye ve Kreatifliğe önem vererek farklılık yaratan ürünler arz eden devire geçildi. Şimdi ise Endüstriyel İnternet Devri başladı. Bu devir işletmenin tanımlarında yer alan bireylerin yaşamını kolaylaştırmak adına yapılan bütün çalışmaları kapsıyor. Az zamanda fazla üretim, fazla kazanç, az zarar ve faydaları maksimize etme süreci olarak girmektedir. Bu devir ile insan ve makine gücünden yazılım gücüne yazılım gücünden Robot gücüne geçiliyor. Buda demek oluyor ki üretilen ürün ve hizmetler Hedef / Potansiyel Kitlelere, Yazılımlara, Robotlara uygun yapılması gerekiyor. Bunun içinde pazarda kapsamlı Pazar araştırması ile riskler azaltılıp faydalar maksimize edilerek girildiğinde İş Adamları/İş Kadınları için başarı ve mutluluk kaçınılmazdır. Aksi halde hüsranla sonuçlanması kaçınılmaz olacaktır.

Peki, Pazar araştırması nasıl yapılır? Yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Bu sorularının yanıtlarını bir sonraki yazımda değineceğim. Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.