HAYAT=KOCA BİR YALAN

İnsan doğar, büyür. Büyürken hayaller kurar,hayallerini gerçekleştirmeye çalışır.Bir ömür böyle sürer gider; bu kandırmaca ile kendini avutup durur.Bir de bakar ki, yolun sonu görünüyor.
Yaşlanıp kemale erince bir de dönüp geriye bakar ki, masallarda anlatıldığı gibi bir arpa boyu yol gitmiş: Ya hayalleri uçup gitmiş,ya da süslediği hayal köşkleri başına yıkılmış.Daha da nice gerçekleşmemiş hayali gerideuruyor.İşte o zaman aklı başına gelir ve dünyanın ne kadar fani olduğunu idrak eder.
Çocukken ''ah bir büyüsem'' der, büyümeye çalışır. Gençlik yıllarında ''ah bir işim olsa, çok para kazansam , zengin olsam'' der, işe girer. Zengin olur veya zengin olmazsa da Allah ona rızkını verir. Bu da tamam olunca '' ah bir evlensem, mutlu bir yuva kursam'' der, evlenir. Belki mutlu olur, belki hayatı cehenneme döner; evlendiğineevleneceğine bin pişman olur. Sonra ''ah bir çocuğum olsa'' der.Çocukları olur. Çocukları hakkında da hayal kurar. Tabii ki ''ah bu çocuk bir büyüse'' der.Çocukların bakımı,okulu,geçim derdi, bir sürü dünya meşakkati devam eder. Bir yandan çocuklarını büyütüp iş güç sahibi yapıp evlendirmeyi,sonra rahata ermeyi hayal eder.Hatta onların büyüyüp doktor veya avukat vs. çıkacağını zanneder.Çocukarı inşallah hayırlı evlat olur.Belki de evladı hayırsız olur, anaya babaya asi olur.Çocuklarını büyütüp işe sokup evlendirinceye kadar acı tatlı bir çok hayat tecrübesi yaşar.Oğlunu veya kızını evlendirince dertler katlanarak artar.Eee,ellere karışmak kolay değil.Enişte veya gelin problemleri öbür dertleri siler süpürür. Sıra gelir torunlara.Torunları doğunca onların sevgisi, alır aklını başından götürür. Kısacası; Hayat dediğin koca bir hayal, koca bir yalandan ibarettir.Yalnız işlediğimiz salih amelleri öte dünyaya götürebileceğiz.Bütün dünyalıklarımız bu dünyada kalacak.Yüce Allah, Teğabün Süresinde şöyle buyuruyor: ''Doğrusu mallarınız ve evlatlarınız (sizin için ) bir fitne,bir imtihan( konusu)dur.''
Yine Ankebut Suresi'nde dünyanın ne kadar fani olduğu gerçeği, örümcek ağı örneğiylevurgulanır.''Ankebut'' kelimesi Arapça'da örümcek demektir.Bu surede dünyada yapılan işler örümcek ağına benzetilir.Evlerin en zayıfının örümcek ağı olduğundan söz edilir.Bilindiği gibi örümcek, ağını uzun zahmetler sonucunda örer.Ama bu ağ,evlerin en zayıfı olduğu için küçücük bir darbede dağılır gider.Bizim dünya hayatı için çalışmalarımız gibi??
Biz, dünyaya daldığımız dönemlerden uyandığımızda Ankebut Suresi'ni düşünüp ağlamalıyız.Çünkü o kadar çok dünya ile meşgul oluyoruz ki, ahiret hayatını unutuyoruz.Halbuki ahiret yurdu ebedi. Bunu bildiğimiz halde uyuşturulmuş gibi dünyaya dalıp kalıyoruz.İşte hayat bir yalandan ibaret, tıpkı uzun zahmetlerle örülen ve sonra küçük bir darbeyle hemencecik dağılan örümcek ağı gibi??
Ve son söz:Uyan ey gözlerim, gafletten uyan !
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.