İnternational Erzurum Cup Turnuvası

Son yıllarda sportif anlamda büyük organizasyonlarda başarıların elde edildiği Türkiye'de özel teşebbüslerinde bu alanda büyük pay sahibi olduğu ortadadır. Bizlerde Erzurum'da son yıllarda bölgede çocukların spora katılmasında etkin bir konumda olan Anadolu Spor Akademisi Projesi ile bu başarılara katkıda bulunduk. Şimdi de kulüplerin katılacağı uluslararası bir turnuvaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Öncülüğümüzde 2014 yılında Erzurum'da yapmayı planlanmadığımız İNTERNATİONAL ERZURUM CUP turnuvasının çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Sevgili okurlarımız bu turnuva sportif ve ekonomik olarak Erzurum için büyük bir kazanç kapısı olacaktır.


International Erzurum cup futbol turnuvasının genel amacı nedir?

"ERZURUM SPORCU KAMPLARI MERKEZİ YAPACAĞIZ"

Erzurum rakım bakımından dünyadaki en yüksek 5 yerleşkeden bir tanesidir. Dünyada rakım alternatifi bu kadar az olan bir şehirde rakıma bağlı olarak oksijen kalitesi ve sporcu kondisyonuna etkisi tabi ki birçok şehirden çok daha verimli olacaktır. Ortaöğretim kitaplarında Erzurum ülkemizin çatısı olarak adlandırılmaktadır. Erzurum bulunduğu coğrafik konumunun dezavantajlarını avantaja çevirmesi gerekmektedir. İlimiz 2011 yılında Dünya üniversiteler Arası Kış Oyunlarında kış turizmi açısından tüm dünyaya kendini tanıtmış fakat yaz aylarında ilimiz coğrafik konuma bağlı olarak yapılacak sporcuların yaz kampı imkanlarını maalesef ülkemizdeki takımlara bile tanıtabilmiş durumda değildir. Ülkemizde yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 1000 futbol takımı kamp yapmaktadır. Bu sayı yaklaşık 30 bin kişi ve yaklaşık 100 milyon dolarlık bir ekonomik döngü anlamına gelmektedir. Kamplarda düşük rakım için Antalya ve çevresi, yüksek rakım içinde Bolu ve çevresi seçilmektedir. Maalesef ilimizin kamp imkanları ve kamp yapan sporculara sağlayacağı fiziki ve kondisyon faydaları tam olarak anlatılamamıştır. Yapacağımız turnuvanın genel amacı ilgili kişilere ilimizin artı yönlerini yerinde anlatarak insanların dikkatini çekebilmektir. Vakit nakittir anlayışıyla hareket ederek, el birliği, güç birliği yaparak, vizyonlarımızı birleştirip. Dayanışma içinde 2014'den itibaren Erzurum'u sporcuların ve Takımların Kamp merkezi yapmak için süreyi hızla inşa etme amacıyla INTERNATİONAL ERZURUM CUP turnuvasını yapacağız.


International Erzurum Cup futbol turnuvasının özel amacı nedir?

KAMPLARIN SAYISI ARTACAK

Spor yöneticileri, teknik direktörler, antrenörler, tur operatörleri, turnuva organizatörleri ve spor turizmi ile uğraşan yöneticileri bölgeye getirerek yerinden yapılacak tanıtımlar vasıtasıyla Spor Yöneticilerini ilimizde kamp yapmaya teşvik etmek. Daha sonra spor oyunları organizasyonları, ulusal ve uluslararası turnuvalar ile ilimizin ve bölgemizin tanıtımı ile insanların bu bölgeye çekilmesini ve bölgemizin tanıtımını yapmaktır.


International Erzurum Cup futbol turnuvasından beklenen sonuç?

KONAKLAMA İMKANLARI ATIL KALMAMALI

İlimizde kış turizmi için hazırlanan yüksek kaliteli konaklama imkanlarının yazın atıl durumda kalmamasının sağlanması. Gerek spor gerekse spor için gelen insanların daha sonra ailesi ile birlikte yapacağı turistik geziler ile bölgemizin tur turizm potansiyelinin yükseltilmesi ve bu yönde yapılacak katkılar. Kulüplerin, Sporcuların ilimize kamp için gelmesi ile organizasyon firmaları, iddaa, spor toto, FİFA/ UEFA/ AFC/ CAF/ CONMEBOL/ CONCACAF/ OFC/ ve TFF gibi kuruluşların Federasyon ve futbol takımlarının başkanlarını toplayarak konferanslar vermek bölgeyi tanıtarak yetkilerin dikkatini çekerek kamp tercihini Erzurum'dan yana yapmalarını sağlamak. Kampa gelen ulusal ve uluslararası takımlar için turnuvalar ve organizasyonlar yapmak. Bu sayede il ve ülke ekonomisine hatırı sayılır katkılar sağlanmasını beklemekteyiz. Aynı zamanda ilimizde bulunan genç nüfusun organizasyonlar ile spora ilgisinin artması sağlanacak bu da gençleri yaz dönemini daha verimli geçilmesini sağlayacak. Aynı zamanda hem genç nüfusun sağlığı için spor yapması teşvik edilecek hem de ülke sporuna sporcu yetiştirilerek milli altyapıya katkı sağlanacaktır. Bunun yanında Türk gençliğini spora teşvik amaçlı inanılmaz gayret ve iyi niyet gösteren Türkiye Futbol Federasyonumuz ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da bu gibi organizasyonları destekliyor olması bilinci ile yola çıkarak 2014'de İNTERNATİONAL ERZURUM CUP futbol kamp ve turnuvasını Erzurum'da düzenlemenin şimdiden palanlarını yapıyoruz. Sporcular Dünya'nın dört bir yanından gelen arkadaşları ile gerek tesisler gerekse de katılımcılar bazında kaliteli bir futbol zevki yaşarken, farklı kültürlerden yeni arkadaşlıklar kurma Ülkemizin ve Erzurum'umuzun spor cazibe merkezi olma yolunda güzellilerini görme şansını yakalayacaklardır.Bu da kış turizmine bile doğrudan etki edecektir.
Erzurum yaz aylarında ılıman bir iklim ve yüksek irtifada olduğundan dolayı futbol takımlarının yaz kampları için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Kamp yapacak takımlar yüksek irtifanın vereceği fizyolojik verimliliği üst seviyede alacak olmasının yanında Dünyadaki küresel ısınmadan dolayı yaz aylarında her yer sıcakla boğuşurken Erzurum yaz ayların da kamp yapacak takımlar için ideal bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Tesisleşmesini bitirmiş olan Erzurum bu tür turnuvalar için belki de dünyada ender rastlanacak şehirlerden bir tanesidir.

Erzurum'a gelen 200 bine yakın yerli ve yabancı turistin azımsanacak kadar olmadığını, bu sayı spor organizasyonları ile büyütmenin çalışmaları yapılmalıdır. Turizm sektöründeki eksiklikleri iyi tespit ederek, özellikle gelen misafirlere yardımcı olacak tanıtımları (tur operatörler, el ilanları, tanıtım filmleri görsel ve yazlı medya v.s) olmamasının önemli bir eksiklik olduğunu düşüyorum. Bu eksiklikler giderilerek Erzurum Avusturya ve Bolu gibi yaz futbol kamp merkezlerine alternatif olacaktır.


Malumunuz Antalya, Türkiye'nin en büyük turizm merkezlerinden biri Erzurum Valilimiz sayın Ahmet Altıparmak'ın turizm şehri Antalya'dan gelmiş olması bu organizasyonlara vereceği katkı da Erzurum için büyük bir şans olacaktır. Turizm alanında büyük merkezde görev yapmış bir önemli isim, turizmde yolun başındaki bir şehre atanıyorsa, bu karardan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz:

Hükümet, 2011 nedeniyle çok büyük yatırımlar yaptığı Erzurum'un, kış sporları ve kış turizminde, dünya ölçeğinde bir şehir olması gerektiğine inanıyor. Bu uğurda ilk adımı da, turizm deneyimi fazla olan bir valilimizi Erzurum'a atamakla atmış oluyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.