Şehrül-Emin olmak

Şehrül-Emin olmak; bir şehrin güvenilen idarecisi olmak. İdare ederken Hazreti Ömer gibi adil, Hazreti Ebu Bekir gibi sadık. Hazreti Ali gibi vefalı ve yiğit olmak.

Şehrül-Emin olmak; bir şehrin halkına hizmet ederken hakka, hakka hizmet ederken halka  hizmet ettiğini bilen olmak.

Şehrül-Emin olmak; sevilmek, sayılmak, hissedilmek, diğer bir deyişle hissetmektir.

Şehrül-Emin olmak, Hak pişirmek, hak dağıtmak, hak gözetmektir. Burada bahsettiğimiz asıldır, manadır, tariftir. 

Şehrül-Emin Şehrin emin kişisi, emin insanı. Yani bugünkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı dır. Bu da şehrin imarından, turizminden, çöpünden, suyundan, çevresinden, bünyesinde bulunan şirketlerden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından vb. gibi şeylerden sorumlu kişi.

Bu tarife ben uygunum diyen olur. Yakıştırılan olur. Yakışan olur. Ya da  olmaz. Bunu önce Hak sonra halk bilir. Çünkü Şehrül-Emin yaptığı işin hesabını önce vicdanına , sonra Allah’a ve sonra şehre, insanına verir. Kısaca yönetenin yönetilenlerce pırıl pırıl bir geçmişle hayırla yad edildiği, övüldüğü, yeri geldiğinde kendisinin de tevazu   içinde yaşadıklarını anlatmaları esastır. Benden söylemesi, önümüze sandık geldiğinde geleceğimizi şekillendirecek Şehrül Eminimizi seçerken önce ‘’zihniyetine’’ bakınız. Sonra ise sözlerine, yürümesine, konuşmasına, giyinmesine ve tarzına.

Şehrül-Emini biliriz, duyarız, görürüz veya olmasını isteriz de; bir şehri yönetmeye talip olandan veya yönetenden; şehrin ağası ifadesini bilmeyiz, bilmezdik daha doğrusu çıkıp böyle bir ifade kullanılıp açıklanıncaya kadar böyle bir ifadeden haberimiz yoktuŞehrin emini ve emiri olmak ayrıdır. Ağası olmak ayrıdır. Şehrül-Emin ve Şehrül ağa olmak aynı şeyler değildir. Ağalık,  sahiplenmektir. İyi ağa ve kötü ağa vardır. Vereni, paylaşanı vardır da genelde hep alandır. Ağalık veya ağa varsa marabada vardır. Kimi zaman ezilen, hakkı yenilen, emir altında olan, mala sahip olmayan köylü de vardır. Sözü dinlenmeyen, söz hakkı olmayan mazlumu vardır.

Belediye Başkanları şehrin ağasıdır demek, belediye başkanı seçmek şehre ağa seçmek demek olur ki, bence yanlıştır. Çünkü  bu durumda belediye başkanları ve çevresindekiler Beytül Mal olarak nitelendirdiğimiz Belediyenin Gelirini, Mallarını, Taşınır ve Taşınmazları ile belediye şirketlerini kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kullanmaya başlarlar. Hiçbir şehir, şehirli ağa istemez başa. Çünkü ağadan hesap sorulmaz. İnsanlar kendilerini temsil edenleri Emin ister. Şehrül-Emin olmalarını beklerler. Çünkü Şehrül-emin, yaptığı işin hesabını; önce vicdanına, sonra Allaha ve sonra da şehre yani insana verir.
Etiketler : Şehrül-Emin olmak
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.