Şiir tadında muhabbet-1-

Rahman ve Rahim olan Allah(c.c)'ın adıyla...
Besmele her hayr'ın başıdır.bizde ilk sözlerimizin tekerrur etmesi sebebi ile sözlerimize bereket,hayatımıza ışık ve rızkımıza tat olan besmele-i şerifle başladık.Özgeçmişimi fazla anlatmak istemiyorum.Erzurum doğumluyum.İmam hatip lisesi mezunuyum. Radyo ve Tv program sunucusu,Şiir yorumcusuyum.Bazende gönüle bir dem düşünce muhabbet, dökülür kalemden bir kaç kelime.sizlerle artık muhabbet ve şiir dilinden konuşarak hasbihal etmeye gayret edeceğiz kıymetli dostlar.
Şiir dedik.şiir nedir?
Şiir;
sözün bittiği yer,susarak konuşmak,ve gözün görmediği sevgilerin ve duyguların anlatıldığı,dağ,taş,ova,çiçek,böcek,insan,hayvan ve türlü çeşit canlılar hepsi şiirdir benim için.hepsi kendi şiir diliyle mevlayı anlatır bize.azda olsa anlıyoruz ki şiir,okunduğunda ve yazıldığında bize bir çift gözden ziyade mevlayı yani hakikati anlatandır.aslında şiir aşk'tır.
Aşk,Hakiki ve Mecazi olmak üzere iki kısıma ayrılır.haddimiz değil aşk'dan bahsetmek ama büyüklerimizin bizlere buyurduğu kadarını sizlerle paylaşacağım.
Asıl olan aşk,aşk-ı mecaziden başlayıp,kademe kademe mertebelerini atlayıp(hamdım,piştim,yandım)muhabbet tadına erişip herşeyden soyutlanarak enaniyetlik(benlik yani ben olma)hissinden arınıp,Hakiki aşk'a erişilmesidir.
Aşk, en iyi Efendimiz (s.a.v) den öğrenilir.günümüze baktığımızda Aşk adı altında zina işleniliyor.efendimizde aşıktı ama ben aşığım demedi sevdiğine,sevdiğiyle haram olan şeyleri yapmadı.onun aşk'ı (yani gerçek olan aşk) Allah'ın rızasına uygun aşk'tı."Aşk,Susmaktır"der Hz.Ali (k.v)efendimiz.Allah ondan razı olsun.
Sözlerimi şimdilik burada sonlandırmadan önce bu yazımızın devamı önümüzdeki günlerde geniş olarak sizlerle buluşacak.Aşk ve muhabbete dair ne varsa büyüklerimizin öğrettiği herşeyi sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz.mevlam bizi kendine kul eylesin.Hürmet ve Saygılarımla...
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.