"SORGULAYAN ADAM" VE "SORGU HABER"

Basın veya medya deyince genel olarak Gazete aklımıza geliyor. Evet aslına bakarsanız gerçek de öyledir. Çünkü Dünyada bu amaçla kullanılan ilk materyal gazetedir.

Yaklaşık 3400 yıl önce Nil Nehri kıyılarında bulunan bir tablet dünyanın ilk gazetesi olarak nitelendirilmiştir. Önemli olayların kayıt altına alındığı bu tabletler elden ele dolaşmıştır. Bununla birlikte İlk haber toplama ve dağıtma gazetesi Roma Senatosu'nca MÖ 59 yılında 2.000 kopya olarak çıkarılıp imparatorluğun değişik köşelerine dağıtılan Acta Diurna'dır. O dönemde yapılan Savaşları, fethedilen toprakları, siyasi gelişmeleri, toplumsal olayları ve gladyatör dövüşlerinin sonuçlarını içeren Acta Duirna'yı okuma bilen Roma vatandaşları yüksek sesle okuyarak okuma bilmeyenlere duyururdu. Çin'de Tang hanedanı döneminde dağıtılmaya başlayan Kai Yuan Za Bao adlı saray genelgesi de belli konularda haberlere yer verdiği için bu yönüyle bir gazete sayılabilir.

Matbaanın keşfi gazete ve dergilerin hızla gelişmesine yol açmıştır. Avrupa'da Johan Carolus'un 1605 yılında yayınladığı Aller Fürnemmen Und Gedenckwürdigen Historie adlı gazetesi kâğıt üzerine basılan ilk gazete kabul edilmektedir.

Kimi kaynaklara göre de dünyada ilk gazeteyse 1609 yılında Bremen yakınlarındaki Augusburd'da Avis Relation Oder Zeitung adıyla yayınlanmıştır. Hollanda'da 1605'te ticari bültenden doğan Niuewe Tijdingen'i ilk gazete olarak değerlendiren kaynaklar da mevcuttur.
Fransa'da 1631 yılında Teophraste Renaudot tarafından La Gazetta adlı gazetenin yayınlanmasıyla birlikte gazetecilik mesleğine ilk adım atılmıştır. Gazete adını taşıyan bir başka basın organı da Gazette de Lausanne adıyla İsviçre'de yaşama geçmiştir. Ancak günlük gazetenin anavatanı Avrupa olup ilk olarak İngiltere'de 1702 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Baskı alanındaki gelişmelerden sonra mecmua ve gazete devri açılmıştır. Siyası iktidarlar ve otoriteler matbaaya ve gazetelere çok sıcak bakmadılarsa da gazetelerin gelişimine engel olamadılar. Gazeteler önceleri yıllık, altı aylık, haftalık olarak yayınlanırken sonunda günlük olarak yayınlanmaya başlandı.

İlk Türkçe Gazete 1828'de Kahire'de yayınlanmaya başlayan Vekdyi-i Mısriye'dir.
Ülkemizde ilk gazete yabancılar tarafından çıkarılmıştır. Fransız Büyükelçiliği 1797'de İstanbul'da Gazette Française de Constantinople, İzmir'de 1824'te Charles Tricon Smyrnee ve Alexandre Black Spectateur Oriental isimli Fransızca gazeteleri çıkarmışlardır.

İlk Türk Gazetesi Takvim-i Vekay-i 11 Kasım 1831'de Sultan II.Mahmud'un emriyle yayınlanmıştır. Önceleri hem resmi hem özel haberleri yayımlarken daha sonraları sadece resmi haberleri yayımlamış ve Osmanlı Devleti'nin resmi yıkılış tarihi olan 4 Kasım 1922'de son sayısını yayımlayarak kapanmıştır. İlk özel Türk gazetesiyse 1840'da William CHURCHİLL tarafından çıkarılan Ceride-i Havadis'tir. Ardından Agah Efendi'nin çıkardığı Tercuman-ı Ahval ve Şinasi'nin çıkardığı Tasvir-i Efkar bu gazeteyi takip etmiş Türk Gazeteleridir. İlk günlük Türk gazetesi ise; 1864'te Alfred Churchill tarafından Ruzname-i Ceride-i Havadis adıyla çıkarılmıştır.

Gazete tarihsel gelişiminin ardından özellikle 70'li yıllarda çok önemli yerlere gelmiştir. Radyo ve özellikle Televizyonun bu kadar gelişmediği dönemlerde basın dünyası neredeyse gazetelerden ibaretti. Bu pencereden baktığımızda Ülkemizde basın dünyası günümüze kadar çok aşama kaydetmiştir.
Yıllarca hatta yüzyıllarca kâğıtlara basılı olarak yani gazete kitap veya benzeri yollarla haberleşmeyi sağlayan insanoğlu bir müddet sonra hayallerin gerçekleştirerek bilgisayarı kullanarak internet yoluyla haberleşmeyi başardı.
Önceleri telefonların yaygınlaşmasıyla bireysel haberleşmenin önü açıldı ardından kitlesel haberleşme aracı olarak internet kullanılmaya başlandı.
Türkiye İnterneti 1993 yılında kullanmaya başladı. İlk olarak ODTÜ'de bilimsel amaçla kullanılmaya başlanan internet daha sonra yapılan çalışmalarla yaygınlaştırıldı. 1997 yılında 3000 olarak tahmin edilen internet kullanıcı sayısı şimdilerde milyonlarla ifade ediliyor.
Her şeyin ışık hızıyla ilerlediği bir dünyada haberleşmenin bu hızın gerisinde kalması düşünülemezdi. Dolayısıyla artık kâğıt parçalarının üzerine yazılarak haber yayma veya sunma olayı artık çok geride kaldı. Artık o eski ve köklü gazetelerin bile internet sayfaları var.
Çünkü artık haber alma kültürü çok değişti. İnsanlar artık ellerine gazete alıp okumaktansa oturdukları yerden bir tıkla hem de anında her şeye ulaşmak istiyorlar. Bunun için de interneti en kolay ve en iyi yol olarak görüyorlar. Bu açıdan bakarsanız hiç de haksız sayılmazlar. Kaldı ki; artık oturdukları yerden değil her yerde bu özgürlüğü kullanabiliyorlar. Teknolojinin zirve yaptığı günümüzde internetin çok küçük cihazlara dahi sığdırıldığı bir ortamda aktüaliteyi güncel olayları insanların ulaşmak istedikleri şekilde sunmak elzem hale gelmiştir.

İşte bütün bu gerçeklik içerisinde basın dünyasına ve inter-medya sektörüne çok Değerli bir Kardeşimiz olan M.Hanifi AKSAKAL adını altın harflerle yazdırdı.
SORGUHABER adını verdiği internet sitesiyle artık bizlerle ve sizlerle birlikte olacak. Siteyi incelediğinizde diğer birçok siteden daha kaliteli olduğunu sizlerde göreceksiniz. Sitede var olan estetik bir sitede yok. İnternet medyasının ve internet dünyasının yeni bir markası ve yeni bir soluğu olacak olan SORGUHABER'in en kısa sürede hak ettiği yere ulaşacağına inanıyorum.

Sitenin teknik özellikleri kadar yayıncılık anlayışı da fevkalade önemli olacak. Gözünü budaktan sakınmayan yalakalık ve dalkavukluk nedir bilmeyen gerçeklikten ve objektiflikten ayrılmadan sürdürdüğü yayım hayatına bu sitesiyle yeni bir sayfa ekleyecek. Değişmeden gelişimi sağlayacak. Kendisiyle bir müddet çalışma şansını da bulduğum Kardeşime olan güvenim tamdır.
Gazetecilikte uzun bir maziye ve bir o kadar da kıymetli çalışmalara sahip olan Kardeşim Hanifi AKSAKAL'ı öncelikle tebrik ediyor başarılı olacağına olan inancımla yolunun açık olmasını temenni ediyorum.
Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle Allah'a Emanet Olun?
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.