YİRMİ BİRİNCİ YILIMDA SORGU

YİRMİ BİRİNCİ YILIMDA SORGU

    
     Bahar geldi, yaz geldi, şimdi sonbahar’a doğru gidiyor mevsim. E ardından memleketin meşhur kışı gelecek henüz ısınamadan soğuklar çökecek.
    
     Derken mevsimler geçmiş ve ben Basın yayında 21 yılı geride bırakıyorum, bıraktım da.

     Eee Sultan Süleyman’a kalmayan dünya bize mi kalacak? Zaman eriyip akacak elbet.

     Hani atalarımız demişler ya iyilik yap denize at. Demek ki bende bir iyilik yapmışım ki 18 yıl önce kameramanlık yaptığım dönemlerde muhabirim olan kıymetli kardeşim Hanifi Aksakal sahibi olduğu sorguhaber için bana teklifte bulundu, hem de ne teklif.

     İnternet haberciliğin yayıldığı günümüzde Hanifi kardeşimde daha önceleri birçok defa yaptığı internet haberciliğini bu kez de sorguhaber olarak renklendirdi ve bana ortaklık teklif etti. Yani beni onurlandırdı sağ olsun, bende kabul ettim. Erzurum’a ve bizlere hayırlı olsun (Âmin)

     21 yıl önce Erzurum’un ilk özel Televizyonu olan kanal 25 te kameraman olarak başladım basın-yayın hayatıma.

     Yıl 1992 Kanal 25 Erzurum’un ilk özel ve tek televizyonuydu ve birde radyosu vardı radyo 25 diye. Her ikisinde yaklaşık 60 kişi çalışıyordu. Sahibi ise Orhan Bozdoğan Bey idi ve Kemal Koç’ta sonradan ortak olarak şuan ki sahibi oldu. Tabi ki küçük hissedarları ile birlikte.

     Niye böyle bir giriş yaptım? Çünkü o zamanlar böyle dijital kameralar, fotoğraf makineleri, bilgisayarlar vs yoktu. İyi hatırlıyorum Kanal 25’te 1992’den 1994 kadar haber spikeri 9 taneydi. Haftanın yedi günü de sıra beklerdiler kendilerine sıra gelsin diye.6 kameraman vardı onlardan biri de bendim.20’nin üzerinde reklamcımız vardı. Cumartesi-Pazar gündüz saat 10’da canlı yayın başlar gecenin geç saatlerine kadar sürerdi.
 
     Çoğu zaman para bile alamazdık ama çalışıyorduk işten atılırız kaygısı ile para bile istemeden. Rahmetli Temel AYDIN, Tefik AKAN ve Sadık ENGİN hatırımda kalanlardan. Demek ki rahmet istediler benden. Allah rahmet eylesin mekanları Cennet olsun.

     Hayatta olan birçok ağabeyim, arkadaşlarım,  dostlarım var. Allah onlara da sağlık, sıhhat ve uzun ömürler versin.
 
     O Kadar anımız var ki, bunları anlatmaya ne haftalar ne aylar yeter. Zamansa eriyip akar gider, tıpkı 21 yılın geride kalması gibi.

     O yıllarda edindiğim dostlarımın birçoğuyla görüşüyorum, konuşuyorum, paylaşıyorum. Allah’a şükür çoğunun iş yerleri var. Günümüzün şartlarına ayak uydurup ayakta durdular. Ben hepsinden razıyım Allah’ta onlardan razı olsun.

     Köşe yazmada pek tecrübeli değilim. Ama hayattan aldığım tecrübeler ömrümü kat kat aşar. Benim yaşamaktan bir tek beklentim var o da mutlu olmak. O yüzden ağlamaktansa gülmeyi tercih ederim. Maalesef bazen bu tercihim acıya kayabiliyor.

     Ama şunu bilmenizi isterim ki çok zor şartlar altında başladığım bu mesleğin edebine, hayâsına, duruşuna, hakkına hukukuna zerre kadar zarar verecek bir yanlışım, hareketim, tavrım ve zayıflığım olmadı.

     Bu camiada hiç kimseyle küs kalmadım, hiç kimsenin gönlünü kırmadım, hakkında yanlış düşünmedim, hakkına hukukuna dokunmadım, mutsuz olmasını istemedim, kin gütmedim, ekmeğiyle oynamadım. Kendimi onlardan üstün görmedim. Çok kez aç olsam da dik durmayı başardım.

     Velhasıl kelam bilerek kimseye zarar verecek bir şey yapmadım. Bilmeyerek,  istemeyerek kimi incitmiş, üzmüş isem hepsinden özür dilerim. Haklarını hukuklarını bana helal etsinler. Benim de hakkım varsa onlarda dünden helal ettiğimi bilmelerini isterim.

     Bir kez daha sevgili kardeşim Hanifi’ ye okuyucularım ve dostlarım adına çok teşekkür eder başarılarının devamını dilerim. Hakkın yanında, doğrudan yana olacağını bildiğim için Sorguhaberde yanındayım.
Mevla’m yar ve yardımcımız olsun.

     Tüm okuyucularıma bir daha ki yazımda görüşene dek Mevla’ya emanet ediyorum.

     Saygılarımla...
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.